Pszczyna.info

  • 21 lipca 2023
  • wyświetleń: 1445

Najnowszy raport GIOŚ: złotej algi nie ma w zbiorniku Goczałkowice

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że w próbkach wody pobranych ze zbiorników Goczałkowice oraz Dobczyce oraz na stopniach wodnych rzeki Wisły w okolicach Krakowa nie stwierdzono złotej algi.

korona zapory, jezioro goczałkowickie
Najnowszy raport GIOŚ: złotej algi nie ma w zbiorniku Goczałkowice · fot. GPW SA


Inwazyjny jednokomórkowy glon nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych. Ichtiotoksyna wytwarzana przez glon jest niebezpieczna dla ryb i małż, prowadzi do masowych śnięć organizmów wodnych posiadających skrzela. Dla ochrony środowiska, w ramach stałego monitoringu wykonywane są badania na obecność złotej algi, aby kontrolować czy glon masowo nie rozprzestrzenia się poza dorzecze Odry.

Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, w związku z identyfikacją niewielkiej ilości złotej algi w jednej próbce pobranej z rzeki Pszczynki (która zgodnie z wynikami ostatnich badań zanikła), pobrało dodatkowe próbki wody w zbiornikach Goczałkowice i Dobczyce stanowiących ujęcie wody pitnej dla Katowic i Krakowa oraz z rzeki Wisły w okolicach Krakowa:
  • poniżej stopnia wodnego Łączany,
  • stopień wodny Kościuszko,
  • poniżej stopnia wodnego Przewóz.


Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono w żadnej z pobranych próbek obecności złotej algi.

Przypominamy, że GIOŚ w sposób ciągły prowadzi monitoring interwencyjny pod kątem wykrycia złotej algi. Obecnie działania te prowadzone są w 33 punktach:
  • 31 znajduje się na Kanale Gliwickim, rzece Odrze oraz jej starorzeczach,
  • 2 wyznaczone zostały w zlewni Wisły na rzece Pszczynce.

BM / pless.pl

źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ)

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.