Pszczyna.info

  • 19 listopada 2023
  • wyświetleń: 3587

Goczałkowice najbardziej eko wśród gmin uzdrowiskowych

Gmina Goczałkowice-Zdrój została zwycięzcą finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA i laureatem nagrody w wysokości 100 tys. zł. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska.

Uzdrowisko Goczałkowice
Ulica Uzdrowiskowa z lotu ptaka · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


W ramach konkursu skierowanego do polskich miejscowości uzdrowiskowych, eksperci oceniają i nagradzają kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest również systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W VIII - ostatniej już - edycji konkursu, ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2018-2022.

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa to 100 tys. zł, które zwycięska gmina uzdrowiskowa może przeznaczyć wyłącznie na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

- Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma przede wszystkim wymiar praktyczny, przez lata nagrodziliśmy wiele najlepszych proekologicznych pomysłów, inwestycji i projektów polskich uzdrowisk. Wszystkie te działania były skupione wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy - podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Do udziału w VIII edycji konkursu zakwalifikowano 7 zgłoszeń polskich gmin uzdrowiskowych. O główną nagrodę rywalizowały tym razem: Sopot, Ustka (woj. pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie) i Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie).

W ścisłym finale tegorocznego konkursu znalazły się 4 miejscowości, których proekologiczne działania Kapituła Konkursowa oceniła najwyżej: Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Sopot (woj. pomorskie) i Uniejów (woj. łódzkie).

Zwycięzcą VIII edycji konkursu okazały się Goczałkowice-Zdrój, jedno z dwóch śląskich uzdrowisk.

- Doceniliśmy w tym przypadku wieloletnie, strategiczne plany działań proekologicznych, m.in. związanych z programem ograniczania emisji oraz ich konsekwentną realizację - mówi prof. Alicja Kicińska z Kapituły Konkursu. - Istotne w tej wizji było też właściwe zrozumienie potrzeb mieszkańców i kuracjuszy oraz rozsądne gospodarowanie zasobami środowiskowymi i środkami finansowymi na realizację zaplanowanych celów - dodaje.

W konkursie oprócz nagrody głównej przyznawany jest także tytuł EKO WIZJONERA. W tym roku nagrodę tę otrzymał Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska - Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

- To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami nowatorskich działań w sferze ochrony środowiska - mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny. - To konkurs niezwykle potrzeby i zupełnie wyjątkowy - nawet w skali europejskiej - realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy, inwestycje i działania związane z ekologią - podkreśla.

Poprzedni laureaci konkursuW ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 35 miejscowości uzdrowiskowych. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 - Inowrocław, a kolejni zwycięzcy to Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój, Muszyna i Rabka. Dotychczasowi laureaci mogli wziąć udział w konkursie po upływie 5-letniej karencji.

I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim - Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.

Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.

W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław, nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.

Głównym laureatem IV edycji został Lądek-Zdrój, nagrodzony za konsekwentną realizację kompleksowej polityki ochrony środowiska w oparciu o odnawialne źródła energii oraz złoża geotermalne.

W roku 2020 zwycięzcą konkursu został Latoszyn-Zdrój, uzdrowisko zlokalizowane w gminie Dębica (woj. podkarpackie), reaktywowane po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie.

VI edycja przyniosła zwycięstwo małopolskiej Muszyny (lidera wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologii), a ubiegłorocznym laureatem zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój, którą Kapituła Konkursu doceniła m.in. za "ciągłość i konsekwencję działań oraz determinację włodarzy w systematycznym rozwiązywaniu głównego problemu środowiskowego, jakim jest jakość powietrza".

ar / pless.pl

źródło: sgurp.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj