Pszczyna.info

  • 26 listopada 2023
  • 12 grudnia 2023
  • wyświetleń: 31125

[FOTO] Bandy Mikołajowe odwiedziły mieszkańców Łąki

Młodzi chłopcy w barwnych strojach odwiedzili mieszkańców Łąki w ich domach. W niedzielę, 10 grudnia odbył się tu odpust ku czci św. Mikołaja.

Bandy Mikołajowe 2023 · fot. Angelina Kraczkowska / pless.pl


Jak co roku, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia, podczas łąckiego odpustu bandy mikołajowe odwiedzą mieszkańców. Dla wsi jest to wielkie święto, które rozpoczyna się sumą odpustową o godzinie 11.00. Tradycyjnie przed kościołem rozstawione zostały stragany, a na uczestników Mszy czekały grupy przebierańców, które rok rocznie przyciągają wielu obserwatorów.

Każda banda dzieli się na trzy grupy, a wszystkie osoby mają określoną rolę. Pierwsza z nich to "święci": Mikołaj, biskup i ksiądz. To oni jako pierwsi wchodzą do odwiedzanego domu. Śpiewają pieśni o świętym Mikołaju, patronie łąckiego kościoła, a następnie wręczają dzieciom cukierki.

Zaraz po nich do domu wchodzi druga grupa, w skład której wchodzi koza, diabły, śmierć z kosą, Żyd oraz baba. Ich zadaniem jest porywanie kobiet i dziewcząt do tańca. Z kolei rola Żyda sprowadza się do handlowania z gospodynią, często skradzionymi u niej wcześniej przedmiotami, zaś baba zabawia gospodarza. Trzecia grupa to kapela, która przygrywa do zabawy.

Po drobnym poczęstunku przebierańcy zbierali datki i udawali się do kolejnego domu. Warto dodać, że wszystkie osoby w bandzie to chłopcy, którzy zgodnie z tradycją, powinni być kawalerami.

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj