Pszczyna.info

  • 31 października 2023
  • 13 listopada 2023
  • wyświetleń: 2875

[FOTO] Prace konserwatorskie w Skansenie. Kuźnia nieczynna do odwołania

Trwają prace konserwatorskie przy Kuźni z Goczałkowic, zabytkowego obiektu położonego w pszczyńskim skansenie. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pozyskała na ten cel dofinansowanie z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 99 981,91 zł.

Prace konserwatorskie Kuźni z Goczałkowic · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Roboty budowlane związane są z wymianą pokrycia dachowego (nowy gont wraz z impregnacją) oraz naprawą i impregnacją konstrukcji zrębowej ścian. Ze względów bezpieczeństwa budynek na czas prowadzonych robót został wyłączony ze zwiedzania. Jest to jeden z cenniejszych obiektów zabytkowych w pszczyńskim skansenie.

Kuźnia wraz z młynem i karczmą stanowiły na polskiej wsi centrum życia gospodarczego i towarzyskiego. Wnętrze zagospodarowano na wzór działających w regionie pszczyńskim kuźni murowanych. Wśród sprzętów kowalskich znajdują się miechy kowalskie tłoczące powietrze do paleniska, kowadło na pniu, dwa typy wiertarek ręcznych, kleszcze, obcęgi, młoty oraz piły do drewna i lodu. Jest to jedyny tego typu obiekt w regionie. Od 15 lipca 1976 r. wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

prace konserwatorskie przy Kuźni z Goczałkowic
Prace konserwatorskie przy Kuźni z Goczałkowic · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


To kolejny zabytek, w którym zostaną przeprowadzone kompleksowe prace konserwatorskie.

Warto nadmienić, że w 2022 roku w pszczyńskim skansenie 3 zabytkowe obiekty zostały poddane pracom konserwatorskim. Były to:
  1. Stodoła ośmioboczna z Kryr. Na ten cel Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o. pozyskała 31 756,60 euro dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Otrzymane środki przeznaczono m.in. na prace konserwatorskie pokrycia dachowego osiemnastowiecznej stodoły z Kryr.
  2. Spichlerz z Rudołtowic-Dębiny - wymiana pokrycia dachowego. Prace zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Gminy Pszczyna w wysokości 20 150 zł i Powiatu Pszczyńskiego w wysokości 14 000 zł
  3. Masztalnia z Wisły Wielkiej - z dofinansowania ze środków Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 127 000 zł, zostało wymienione pokrycie dachowe, wzmocniono konstrukcję dachową, impregnację elementów drewnianych, naprawę drzwi oraz naprawę, poprzez usunięcie i flekowanie, porażonych biologicznie fragmentów ścian.

BM / pless.pl

źródło: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj