pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Pszczyna.info

  • 17 listopada 2019
  • dzisiaj, 14:46
  • wyświetleń: 9275

Odpust ku czci św. Mikołaja - bandy Mikołajowe wyjdą na ulice Łąki

W pierwszą niedzielę po 6 grudnia w parafii pw. św. Mikołaja w Łące odbywa się odpust. W tym roku dzień ten przypada 8 grudnia. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowa oprawa. Bandy Mikołajowe wyjdą na ulice sołectwa, a także odwiedzą domy mieszkańców.

mikołaje w łące, łąccy mikołaje, bandy
Bandy Mikołajowe w Łące · fot.


Po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wyjdą bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami. W skład każdej bandy wchodzą: święci, tj. ksiądz, biskup i Mikołaj, banda: diabły, kozy, śmiertki, a także Żyd i baba oraz orkiestra. Każda z postaci odgrywa jakąś rolę. I tak, zadaniem świętych jest przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych pieśni o Świętym Mikołaju, a także wręczenie dzieciom cukierków. Po ich wyjściu do domu wpadają diabły, kozy i śmiertki, które porywają kobiety do tańca.

Bandy Mikołajowe - 9.12.2018 · fot.


Jako ostatni wkraczają Żyd - podejmuje próby handlowania z gospodarzami oraz baba - musi zapewnić swoim kompanom pożywienie. Całość urozmaicają przygrywki orkiestry.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA