Pszczyna.info

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 7290

Jezioro Goczałkowickie

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Jedną z największych atrakcji regionu jest zbiornik zwany Jeziorem Goczałkowickim oraz stawy położone w dolinie Wisły.

Jezioro Goczałkowickie - 29.08.2014 · fot. pless.pl


W otoczeniu bogatej przyrody i lasów stanowiących fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej zbiornik, budowany w latach 1950-1955 stał się największym zbiornikiem w południowej Polsce i oprócz zaopatrywania w wodę, pełni też ważną rolę jako ochrona przeciwpowodziowa. Ze zbiornikiem wiąże się niezwykłe bogactwo fauny i flory, w tym ptactwa wodnego.

goczałkowice zapora
Korona zapory


Korona zapory Łączy Goczałkowice-Zdrój z sąsiednim Zabrzegiem. Jest rewelacyjnym miejscem rekreacyjnym udostępnionym turystom w 2005r. Ma ok. 3 km długości i jest wymarzonym miejscem dla spacerowiczów oraz amatorów dwóch kółek i rolek. Można tu podziwiać cudowne zachody słońca, posłuchać szumu fal i śpiewu ptaków. To urokliwe miejsce znajduje się na obszarach objętych specjalną ochroną "NATURA 2000".

Centrum Edukacji Technicznej


Pożytecznie i miło można spędzić czas łącząc zabawę z nauką w Centrum Edukacji Technicznej, które znajduje się w sąsiedztwie zbiornika goczałkowickiego, przy wejściu na koronę zapory. W Centrum znajduje się najwyższej klasy sprzęt pomiarowo-obserwacyjny stosowany w meteorologii i hydrologii oraz ciekawe eksponaty muzealne instrumentów z początku XX wieku.

Tutaj każdy może samodzielnie wykonać pomiary podstawowych czynników meteorologicznych i ocenić bieżące warunki pogodowe. Na kosmodromie można zobaczyć makietę rakiety, poznać jej budowę oraz ubrać replikę skafandra astronautycznego amerykańskiej agencji astronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA.

Przy dobrej pogodzie zwiedzający mogą przez teleskop zobaczyć plamy ma Słońcu oraz wulkany na księżycu. Na terenie Centrum znajduje się też turbina wiatrowa z układem przetwarzania energii oraz kolektor słoneczny z układem zasilającym odbiorniki stosowane na co dzień w domu.Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.