Pszczyna.info

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 3287

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej jest trzecią z kolei tutejszą świątynią drewnianą. Pochodzi z roku 1775 (kościół) i 1782 (wieża).

Kościół w Wiśle Małej po remoncie
Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej · fot. Powiat


Cały kościół otaczają podcienia, zamknięte do połowy wysokości poziomymi deskami. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Cechą charakterystyczną jest empora , umieszczona na zachodniej ścianie nawy, przechodząca w głąb wnętrza wieży, której dużą część włączono do nawy. Zachowane jest jednorodne stylowo wyposażenie kościoła. Z XVIII wieku pochodzą: ołtarz główny, trzy ołtarze boczne, kazalnica, konfesjonał i chrzcielnica z wyobrażeniem anioła. Szczególnie interesujący jest ołtarz główny zdobiony bogatą polichromowaną snycerką, między innymi figury Św. Andrzeja i Piotra. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona kościoła. Cennym zabytkiem jest ambona, na jej balustradzie widnieje malowidło przedstawiające "Sen Jakuba".Wszystkie kościółki drewniane znajdujące się na terenie powiatu pszczyńskiego należą do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który na terenie naszego województwa ma ok 1060 km długości i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.