Pszczyna.info

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 3422

Kościół pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Parafia pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach jest jedną z dziesięciu parafii wchodzących skład dekanatu Pawłowice Śląskie.

Pielgrzymowice, kościół,parafia
Kościół pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach · fot. pielgrzymowice.parafia.info.pl


Drewniany, wzniesiony w latach 1675-1680 na miejscu wcześniejszej świątyni. Powiększony w latach 1908-1911. W pobliżu znajduje się dawna organistówka, miejsce urodzenia Karola Miarki, czołowego działacza narodowego na Górnym Śląsku w II połowie XIX wieku. Wnętrze kościoła, oświetlone dużą ilością okien, jest przestrzenne i jasne wzbogacone nawą boczną, nietypową dla tego regionu. W kościele tym znajdują się polichromia o cechach ludowych. Z wyposażenia na szczególną uwagę zasługuje ołtarzyk boczny w stylu barokowym z obrazem olejnym przedstawiającym Trójcę Świętą (XVIII wiek) oraz barokowa kazalnica z interesującą płaskorzeźbą, wyobrażającą Boga Ojca.

Kościół pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach
Kościół pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach · fot. Powiat


Wszystkie kościółki drewniane znajdujące się na terenie powiatu pszczyńskiego należą do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który na terenie naszego województwa ma ok 1060 km długości i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.