Reklama

Pszczyna.info

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 5750

Kościół pw. św. Mikołaja w Łące

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Kościół pw. św. Mikołaja w Łące należy do najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Łące - 6.03.2019
Kościół p.w. św. Mikołaja w Łące - 6.03.2019 · fot. pless.pl


Świątynia pochodzi z XVII wieku. Wyróżnia ją wolnostojąca wieża, usytuowana po wschodniej stronie budynku kościelnego. Dzwonnica ta jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa sakralnego na Śląsku. W wieży, pełniącej funkcję dzwonnicy, znajduje się zabytkowy XV wieczny dzwon. We wnętrzu kościoła warto zatrzymać się przed barokowym ołtarzem głównym z olejnym obrazem Św. Mikołaja, biskupa z Mirry.

Z parafią w Łące wiąże się także tradycja "Chodzenia po Mikołajstwie". Zgodnie z nią, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia obchodzony jest tu odpust ku czci św. Mikołaja, patrona kościoła. Po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wychodzą bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.

Wszystkie kościółki drewniane znajdujące się na terenie powiatu pszczyńskiego należą do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który na terenie naszego województwa ma ok 1060 km długości i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.