pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 23 października 2019
  • wyświetleń: 2522

Trasa czterech sołectw

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Ziemia pszczyńska poprzecinana jest licznymi szlakami i ścieżkami dla turystów pieszych i rowerowych, które pozwalają docenić walory krajobrazowe i zapewniają chwile relaksu i wytchnienia.

Reklama

Gmina Pawłowice

Trasa nr 2, znaki czarne, długość: 23 km; czas przejazdu: ok. 1,5 godz.

Trasa rowerowa zaczyna się w Pawłowicach na skrzyżowaniu ulic: Zjednoczenia i Stawowej. W tym miejscu stoi też tablica informacyjna z trasą całej ścieżki rowerowej. Ścieżka ta jest w pełni oznakowana i nie sposób pomylić drogę. Na całej trasie panuje mały ruch kołowy. Ścieżka ta jest bardzo spokojna i malownicza. Jedziemy ul. Stawową do końca (590 m) i przed lasem skręcamy w lewo, dalej mijamy z prawej strony urokliwie położone w lesie stawy (staw Myślonka i Dylowaniec). Następnie za stawem skręcamy w prawo i oto znajdujemy się na bardzo starej leśnej drodze, która prowadzi do Bzia. Jest to swoista "aleja akacjowa", wytyczona właśnie drzewami akacjowymi, które najładniejsze są w czerwcu, kiedy kwitną na biało. Drogą tą jeździli już właściciele Pawłowic (Gusnarowie, Reitzensteinowie) do majątku w Bziu (w 1787 r. właściciel Pawłowic Karol von Gusnar nabył za 18 tysięcy talarów wioskę Bzie Górne). W Bziu Górnym zachował się stary dwór (zamek) z XIX w. Z lewej strony mijamy duży staw Młyński oraz dwa małe (Kotlina i Marszałek), których jednak nie widać bezpośrednio z naszej ścieżki, ponieważ są schowane w lesie.

Po przejechaniu 900 m "Aleją akacjową" przed lasem o nazwie Kuziak skręcamy w lewo, w polną drogę. W tym miejscu łączymy się z zieloną trasą Eurovelo (R4). Po przejechaniu 500 m wjeżdżamy na drogę asfaltową (ul. Rolników) - przez kolejne 1,2 km jedziemy wzdłuż granicy sołectwa Pawłowice i Golasowice. Po drodze ostrożnie pokonujemy skrzyżowanie z ruchliwą ul. I. Kraszewskiego (DW 938) i wjeżdżamy na ul. Wspólną. Po przejechaniu 700 m tą ulicą skręcamy w prawo i w tym momencie jesteśmy w Golasowicach. Tu kończy się droga asfaltowa, następuje teraz bardzo urokliwy odcinek trasy, który na odcinku ok. 2 km biegnie drogą polną. Trasa jest cały czas bardzo dobrze oznakowana. Z lewej strony mijamy staw otoczony groblami. Pojedyncze domy pojawiają się dopiero przy końcu tego odcinka. Po kolejnych 2 km skręcamy w lewo w ul. Kasztanową (droga asfaltowa). Kończą się Golasowice i wjeżdżamy do Jarząbkowic. Uroku tej trasie dodają, towarzyszące nam cały czas bardzo stare drzewa. Po przejechaniu 2,5 km ul. Kasztanową zaczyna się zwarta zabudowa i wjeżdżamy do centrum wsi.

Na skrzyżowaniu - tak jak pokazuje nam to oznakowanie - skręcamy w prawo. Po lewej stronie znajduje się Dom Ludowy. Jest to jedyny wspólny dom dla tego sołectwa - urokliwy, utrzymany w śląskim stylu budynek. Mieści się tutaj: OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, chór oraz kawiarnia, w której można zatrzymać się na odpoczynek. Dalej po 200 m po prawej stronie (obok starego domu z czerwonej cegły) stoi przydrożny krzyż murowany z 1930 r. z ukrzyżowanym Jezusem i Matką Boską - na krzyżu widnieje napis: O Jezu nie bądź nam sędzią, ale zbawicielem. Parę metrów dalej po prawej stronie można zatrzymać się przy sklepie spożywczym. Po drodze z prawej strony mijamy majątek ziemski (ul. Spółdzielcza), z zabytkowym dworem i zabudowaniami gospodarczymi, wzniesiony w 1798 r. przez ówczesnych właścicieli Jarząbkowic - rodzinę von Schweinichen. Nad wejściem do zamku zachował się kartusz herbowy oraz kamienna tablica z datą budowy. Obecnie zamek i majątek ziemski wielkości kilkuset ha jest w prywatnych rękach. Kontynuujemy podróż na zachód ul. Rolniczą - z lewej strony mijamy lasek z drzewostanem liściastym i iglastym - i dojeżdżamy, najpierw do ul. M. Reja, skręcamy w prawo i po 300 m jesteśmy przy napotkanej już wcześniej DW 938, przy przekraczaniu, której należy zachować ostrożność z uwagi na panujący tu spory ruch samochodowy.

Po przedostaniu się na drugą stronę drogi skręcamy od razu w lewo w ul. Boczną. Przed nami mało ruchliwy odcinek trasy (ulice: Boczna, Podlesie, Zielona) o dł. 3,4 km, prowadzący przez pola. Po przejechaniu 420 m wjeżdżamy do Pielgrzymowic. W tej części Pielgrzymowic zwanej Podlesie, znajdują się dwa gospodarstwa agroturystyczne: pierwsze na ul. Cieszyńskiej 10, drugie na ul. Sosnowej 2. Na skrzyżowaniu ulic: Podlesie i Grunwaldzkiej po lewej stronie znajduje się przydrożny krzyż drewniany z 15.04.1921 r. W odległości 100 m w lewo od tego skrzyżowania jest sklep spożywczy "Pod Lipą". Kończy się ul. Zielona i dojeżdżamy do ul. Zebrzydowickiej. Po lewej stronie zauważamy białą kapliczkę. Wjeżdżamy w część Pielgrzymowic o nazwie Wielka Strona. Wyraźnie zmienia się krajobraz z równinnego na pagórkowaty, co powoduje, iż widok staje się bardziej malowniczy i atrakcyjny. Na odcinku 1 km jedziemy dość ruchliwą trasą, dlatego należy zachować ostrożność. Jest to główna droga przez Pielgrzymowice, prowadząca do granicy polsko-czeskiej w Zebrzydowicach. Po drodze napotykamy po prawej stronie krzyż kamienny z ukrzyżowanym Chrystusem i Matką Boską. Dalej po lewej stronie można zatrzymać się przy sklepie spożywczym.

Po przejechaniu 1 km ul. Zebrzydowicką skręcamy w prawo w ulicę, która jest "łącznikiem" między ul. Zebrzydowicką i Sikorskiego. Odcinek ten ma długość 600 m - jedziemy najpierw między stawami, a następnie mostkiem nad potokiem Pielgrzymówka - jeszcze tylko stromy podjazd i skręcamy w prawo w ul. Sikorskiego. Ta część sołectwa nazwana została Mała Strona. Na ulicy tej jest zwarta zabudowa domów mieszkalnych i panuje tu trochę większy ruch samochodowy. Ulicą Sikorskiego podążamy przez 1,9 km, dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo w ul. Powstańców. Tutaj warto zrobić odpoczynek, po lewej stronie jest sklep spożywczy, przy którym można usiąść na ławce. Obok sklepu uwagę zwraca wielki, stary, zabytkowy dom. Dalej mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Warto nadmienić, iż inwestycja budowy szkoły w 1997 r. uzyskała II miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie "Budowa Roku". Obok nowej szkoły stoi zamek, który w 1903 r. zbudował baron Karol von Reitzenstein - właściciel Pawłowic, Bzia i Pielgrzymowic. Po wojnie, w latach 1947-1994, w rezydencji tej była szkoła podstawowa. W 1994 r. władze gminy oddały do użytku nowy gmach szkolny, a zamek nabył prywatny właściciel, który dokonał w nim gruntownego remontu i przywrócił go do stanu pierwotnego.

Nasza trasa rowerowa omija ruchliwe centrum Pielgrzymowic i za zamkiem skręca w lewo w ul. Stromą. Jednak, jeżeli ktoś jedzie tędy po raz pierwszy, to powinien pojechać prosto ul. Powstańców (350 m) i zwiedzić zabytkowy drewniany kościół św. Katarzyny. Obok kościoła znajduje się dom, w którym urodził się, mieszkał i nauczał Karol Miarka. W ścianę tego budynku (obecnie przedszkole) wmurowana jest tablica pamiątkowa z napisem: W tym domu urodził się 22.X.1825 Karol Miarka Syn Ziemi Śląskiej. W pobliżu, obok mostu nad potokiem Pielgrzymówka, znajduje się też duży sklep spożywczy oraz bar. Po odpoczynku wracamy z powrotem w stronę zamku i przed nim skręcamy w ul. Stromą, która doprowadzi nas do ul. Jastrzębskiej. Jadąc ul. Stromą z lewej Staw Kleszczowiec, a z prawej staw Karpowiec oraz mały lasek. Stromym podjazdem docieramy do ul. Jastrzębskiej, na której panuje duży ruch i trzeba zachować ostrożność. Na szczęście po przejechaniu 200 m skręcamy w prawo.

Do końca naszej wycieczki nie napotkamy już na swojej drodze większego ruchu samochodowego. Po 750 m skręcamy w prawo, przejeżdżamy 635 m i skręcamy w lewo. Przez następne 675 m jedziemy ul. Słowackiego - granicą gmin: Pawłowice i Jastrzębie-Zdrój, po czym skręcamy w prawo w ul. Jana Kochanowskiego. Ulica ta, o zwartej zabudowie domów jednorodzinnych, zamieszkana jest przez zabużan, którzy przybyli do Golasowic w 1945 r. Kontynuując jazdę, mijamy z prawej strony budynki gospodarcze RSP "Przyjaźń" z Golasowic. Jadąc dalej cały czas prosto na północ, mając po prawej stronie Las Kuziak, dojedziemy do znanej nam już "Alei akacjowej" w Pawłowicach. Skręcamy w prawo w tę aleję i dalej kontynuujemy jazdę przez 2,3 km jednym z najładniejszych odcinków naszej trasy, najpierw przez las, a następnie mając wokoło pola uprawne i stawy.

Pawłowice - Studzionka
Trasa nr 4, znaki czerwone, długość: 4 km; czas przejazdu: ok. 0,5 godz.

Trasa jest oznakowana. Ścieżka ta ułatwia rowerzystom dojazd do zbiornika Łąka i do Pszczyny. Swój początek trasa bierze przy "Trakcie Cesarsko-Pruskim", za przejazdem kolejowym. W miejscu tym stoi tablica informacyjna z mapą ścieżki, długością i kolorem trasy. Do ścieżki tej można również dojechać z DK 81, skręcając w miejscowości Dębina w ul. Myśliwską. Trasa ta jest również częścią trasy Eurovelo (R4). Cała trasa biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzuje się równinnym krajobrazem. Pierwszy odcinek ma długość 1,25 km. Po lewej stronie ciągnie się ogromny obszar pola uprawnego, po prawej liczne zagajniki; napotykamy także ambonę używaną przez myśliwych w czasie polowań. Po przejechaniu 1,25 km (od początku trasy), skręcamy w lewo w ul. Teligi, która stanowi granicę gmin Pawłowice i Pszczyna oraz sołectw: Pawłowice i Studzionka. Zaczyna się droga asfaltowa, dalej podążamy wąwozem. Po przejechaniu odcinka 230 m skręcamy w prawo w ul. Wieczorka i jesteśmy na terenie wsi Studzionka (gmina Pszczyna). Po prawej stronie mamy pola uprawne, a po lewej zwartą zabudowę gospodarstw wiejskich. Po przejechaniu 1 km ul. Wieczorka, skręcamy w prawo, a następnie po niecałych 200 m w lewo i dalej już podążamy cały czas prosto do centrum wsi. Trasa kończy się przy zabytkowym kościele katolickim pw. Wniebowzięcia NMP. W miejscowości tej znajduje się również kościół ewangelicki - filia pszczyńskiego ewangelicko-augsburskiego kościoła parafialnego. W centrum Studzionki znajdują się również: poczta, bank, budka telefoniczna, sklep spożywczy i bar "Źródełko".

Wiślana Trasa Rowerowa
Pętla: Goczałkowice-Zdrój - Pszczyna - Miedźna; znaki niebieskie; długość: 21,4 km. Trasa o długości ponad 1000 km w oparciu o rzekę Wisła, od jej źródeł w Wiśle do ujścia do Morza Bałtyckiego

Trasa rozpoczyna się w powiecie pszczyńskim, w Goczałkowicach-Zdroju. Główną trasą wyjeżdżamy z Zabrzega w Czechowicach-Dziedzicach tamą do Goczałkowic-Zdroju. Znajdujemy się teraz na lewym brzegu Wisły. Za tamą skręt ostro w prawo i jedziemy do kładki na Wiśle. Tutaj trasa łączy się z trasą "Greenways". Wraz z nią jedziemy drogą gruntową do skrzyżowania, na którym "Greenways", skręca w lewo i prowadzi do centrum Goczałkowic-Zdroju. Dalej Wiślaną Trasą Rowerową wjeżdżamy na wał - na rozpoczynającą się w tym miejscu przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną. Ścieżka towarzyszy nam przez ponad 1 km, a my kontynuujemy jazdę wałem - między Wisłą a licznymi stawami hodowlanymi. Po przejechaniu pod mostem kolejowym główna trasa biegnie wzdłuż Wisły, na granicy powiatu pszczyńskiego i bielskiego aż do granicy województwa śląskiego i małopolskiego. Pętla Wiślanej Trasy Rowerowej odchodzi od głównej trasy przy stawie Maciek i podąża w kierunku północnym ul. Uzdrowiskową - obok klasztoru Sióstr Salwatorianek. Dalej jedziemy w kierunku skrzyżowania ulic: Uzdrowiskowej, Borowinowej i Szkolnej. Na skrzyżowaniu za pocztą skręcamy w lewo w ul. Szkolną. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i dalej jedziemy ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Jeziorną. Na skrzyżowaniu skręt w prawo w ul. Jeziorną, podążamy w kierunku północnym i przekraczamy granicę gminy Goczałkowice-Zdrój.

Jesteśmy w gminie Pszczyna. Dalej kontynuujemy jazdę ul. Zdrojową. Jadąc prosto mijamy z prawej strony osiedle Kolonia Jasna. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Cieszyńską (DW 939) i przez skrzyżowanie jedziemy prosto. Za skrzyżowaniem trasa łączy się z Europejską Trasą Rowerową Eurovelo (R4) i Międzynarodową Trasą Rowerową "Greenways" i biegnie wspólnie z nimi aż do leśniczówki "Wola" w gminie Miedźna. Przy leśniczówce trasy Eurovelo (R4) i "Greenways" skręcają w prawo, a Wiślana Trasa Rowerowa skręca w lewo. Dalej podążamy trasą rowerową przez las. Po wyjeździe z lasu na drogę powiatową - skręt w prawo - podążamy wzdłuż drogi prowadzącej do Międzyrzecza w gminie Bojszowy (powiat bieruńsko-lędziński). Tutaj kończy się odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w powiecie pszczyńskim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj