Pszczyna.info

  • 23 października 2019
  • wyświetleń: 3286

Wojewódzka Trasa Rowerowa nr 1

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Przebieg: Katowice - Tychy - Kobiór - Pszczyna; znaki czerwone; długość na obszarze powiatu: 16 km

Trasa rozpoczyna się przy północnym tarasie zamku pszczyńskiego, gdzie spotykają się oznakowane trasy rowerowe ziemi pszczyńskiej.

Studiując tablicę przedstawiającą schemat parku pszczyńskiego mamy przed sobą zespół zabytkowych budynków: ujeżdżalni, stajni, powozowni oraz dawnych garaży książęcych (wraz z warsztatami), których masywne budowle pokazują nam jak wyglądało "książęce gospodarstwo" aż do II wojny światowej.

Z tego samego miejsca zobaczymy fragment architektury pszczyńskiego rynku poprzez bramę prowadzącą do miasta (w perspektywie wieżę neobarokowego kościoła ewangelickiego i oficyny zamkowej). Oglądamy jeden z pięknych widoków krajobrazowych parku pszczyńskiego - rozlewiska Pszczynki, łąki przed zamkiem, pagórek "Eiskeller", romantyczną wieżę lodową oraz herbaciarnię na wyspie, a wraz z nami spoglądają w tę stronę żeliwne lwy, które od dawna strzegą wjazdu do zamku. Kierujemy się na płn.-wsch. aleją grabową w kierunku cmentarza św. Jadwigi. Po przekroczeniu mostu łukowego z ozdobną balustradą na Pszczynce, kierujemy się dalej prosto.

Po lewej stronie za mostem możemy zatrzymać się przy pomoście widokowym (z równie ozdobną balustradą), z którego możemy obserwować m.in. dzikie kaczki, łabędzie i inne ptactwo wodne o każdej porze roku. Po 70 m, skręcamy w lewo na ścieżkę i dalej znów do następnego skrętu w lewo. Po 200 m skręcamy w prawo, mając przed sobą już blisko lodownię książęcą (na lewo ścieżka asfaltowa stromo w dół). Dojeżdżamy do ruchliwej ul. Chopina, przez którą prowadzi oznakowane przejście dla pieszych i rowerzystów, jadących Trasą Książęcą.

Po bezpiecznym przekroczeniu ul. Chopina, wjeżdżamy na tzw. "Reitweg", czyli aleję dębową (ul. Łowiecka), prowadzącą niegdyś do lasów księcia pszczyńskiego, do leśniczówek i zameczku myśliwskiego w Promnicach. Wspinając się pod górkę, zobaczymy po lewej pałacyk "Ludwikówka", który stał się ostatnio własnością prywatną i razem z otoczeniem jest stale restaurowany. Jadąc dalej ul. Łowiecką, mijając po prawej XVIII. wieczne budynki folwarku książęcego i tradycyjne gospodarstwo pszczyńskie, wjeżdżamy w obręb osiedla domków jednorodzinnych - Osiedla Powstańców Śląskich. Droga wzdłuż osiedla wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na wzmożony ruch samochodowy i pieszy, zagęszczony na drodze o szerokości ok. 4 m pomiędzy zabytkowymi dębami bez chodnika. Po lewej stronie mijamy piekarnię. Dalej aleja dębowa - wraz z wieloma wiekowymi okazami dębów - uzupełniona jest brzozami i lipami, sadzonymi już w ramach renowacji w okresie II Rzeczypospolitej.

Po przejechaniu odcinka w odkrytym terenie dojeżdżamy do przejazdu kolejowego - niestrzeżonego - na trasie Pszczyna - Rybnik, gdzie należy zejść z roweru i sprawdzić możliwość bezpiecznego przejścia. Jadąc dalej utwardzonym duktem, mijamy pierwsze zabudowania w Piasku, m.in. działki z tradycyjną zabudową jednorodzinną oraz zabudową rezydencjalną. Mijamy mostek na Dokawie i dojeżdżamy do Kolonii Wolności - osiedla w Piasku. Tu wzdłuż ul. Kolejowej (tory po prawej) dojeżdżamy do następnego przejazdu kolejowego. Po prawej stronie torów podziwiamy ostatni wyraźny fragment alei dębowej, która ginie w pobliskiej zieleni lasu. Na wysokości przejazdu kolejowego skręcamy w lewo w ul. Leśną. Tu udajemy się prosto do Czarkowa wzdłuż linii lasu - zgodnie ze znakami.

Ostatnie gospodarstwo po lewej stronie jest znakiem, że trasa skręca w prawo do lasu. W odległości ok. 100 m od skrzyżowania, na łące przed lasem, znajduje się miejsce wypoczynkowe dla rowerzystów w pobliżu leśniczówki w Czarkowie. Droga w prawo do Kobióra jest drogą leśną o nawierzchni żwirowej, częściowo droga posiada nawierzchnię z płyt betonowych. Wjeżdżając do Lasów Pszczyńskich, mijamy po drodze podmokłe stanowiska olch, zespołów sosen oraz okazów wiekowych dębów, a także ogromne głazy upamiętniające słynne polowania w tych lasach. Przy granicy gminy Pszczyna z gminą Kobiór droga leśna skręca w prawo, a następnie w lewo na nowy mostek na rzece Korzenica. Pod mostem została wykonana drewniana kładka, po której można bezpiecznie przekroczyć linię kolejową i rzekę.

Po przekroczeniu Korzenicy skręcamy w lewo i ścieżką równoległą do torów kolejowych, mijając zabytkowy budynek Nadleśnictwa Kobiór, dojeżdżamy do stacji kolejowej w Kobiórze. Po minięciu stacji skręcamy w prawo na ul. Żelazną (Drogę Książęcą) i dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kobiórską. Przy przekraczaniu drogi Kobiór - Tychy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na brak widoczności z powodu łuku drogi. Za skrzyżowaniem aż do skrętu do zameczku w Promnicach nasza trasa wiedzie całkiem prostą drogą. Przy skrzyżowaniu śródleśnym, gdzie znajduje się drewniana rzeźba "Halabardników", skręcamy w lewo i docieramy do zabytkowego Zameczku Myśliwskiego z 1861 r. w Promnicach, w którym obecnie mieści się hotel "Noma Residence". Tu na pewno warto się zatrzymać i pospacerować dookoła zameczku i popatrzeć na Jezioro Paprocańskie. Na uwagę zasługuje pomnik św. Huberta stojący przed głównym wejściem do zameczku oraz otaczający go starodrzew.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj