Pszczyna.info

  • 30 października 2019
  • wyświetleń: 3250

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Muzeum Prasy Śląskiej mieści się u wylotu ulicy Piastowskiej, to jedyne tego typu muzeum w Polsce.

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Od XIX w. Pszczyna stała się jednym z ważniejszych ośrodków drukarstwa na Górnym Śląsku. Ekspozycja muzealna ukazuje dzieje prasy śląskiej od jej początków aż do roku 1939. Jako jedyne w kraju muzeum czasopiśmiennictwa gromadzi zabytkowe maszyny i urządzenia drukarskie. Wewnątrz mieści się również Izba Telemanna - sala muzyki i poezji, gdzie oprócz XVIII- wiecznego pozytywu prezentowane są zbiory dawnych instrumentów. Muzeum Prasy Śląskiej nosi imię Wojciecha Korfantego przywódcy śląskiego ludu, a także twórcy najpopularniejszych gazet polskich na Śląsku.

Muzeum znajduje się na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki i jest jednym z ponad trzydziestu obiektów na jego trasie - to jedyny taki szlak w Polsce należący do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W obiekcie co roku odbywa się Industriada, w ramach której uczestnicy poznają tajniki introligatorstwa.

X Jubileuszowa Industriada w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie - 08.06.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.