Pszczyna.info

  • 31 października 2019
  • wyświetleń: 7446

Park Zamkowy w Pszczynie

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Licznie odwiedzany przez turystów przez cały rok przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem obiektów. Zabytkowy Park Zamkowy cieszy oko spacerowiczów o każdej porze roku.

Jesień w pszczyńskim parku - październik 2015 · fot. pless.pl


Przechodząc z rynku w Pszczynie przez Bramę Wybrańców i dalej przez dziedziniec zamkowy wchodzimy na teren 156 ha zabytkowego parku pszczyńskiego. Został on założony w XVI wieku, przekształcony w XVIII wieku z ogrodu renesansowego w barokowy. Obecny kształt parku pochodzi z II połowy XIX wieku.

Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle. Odnajdziemy tu między innymi stajnie książęce, lodownię oraz herbaciarnię i bramę chińską. Z XVIII-wieczną kapliczką "Bądź Wola Twoja" związane jest wydarzenie historyczne, to tutaj właśnie wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński dopędził uciekającego do Francji króla Henryka Walezjusza, starając się go bezskutecznie nakłonić do powrotu na polski tron.

W zachodniej części parku w tzw. Zwierzyńcu znajduje się pole golfowe, które stworzy swoim gościom najlepsze warunki do wypoczynku. Tu można spotkać się zarówno w interesach, jak również spędzić miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi. Przylega ono do terenów, na których powstała Pokazowa Zagroda Żubrów.Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.