Pszczyna.info

  • 31 października 2019
  • wyświetleń: 4571

Stajnie Książęce w Pszczynie

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Stajnie Książęce usytuowane są w pobliżu pszczyńskiego zamku. Zwiedzający mogą podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane pomieszczenia należące niegdyś do kompleksu zamkowego.

pszczyna,parkpszczyński,stajnieksiazece,kwiaty,wiosna,spacer,silesia,lovesilesia,fotodnia,instagra
Stajnie Książęce w Pszczynie


Pierwsza informacja o stajniach pochodzi z pszczyńskiego urbarza z 1629 roku. Obecnie istniejący kompleks stajni został wzniesiony w 2 poł. XIX w. za czasów Hochbergów, według projektu architekta Oliviera Pavelta. Kompleks ten tworzą: powozownia wybudowana w 1864 r., stajnie wraz z siodlarnią wybudowane w latach 1866-1867, ujeżdżalnia do budowy której przystąpiono w 1869 r. oraz murowane garaże, dla dziewięciu książęcych samochodów, które wzniesiono pomiędzy 1904 a 1910 r.

Na mocy porozumienia pomiędzy Marszałkiem Województwa Śląskiego a władzami miasta Pszczyny postanowiono obiekt wyremontować z myślą o przekazaniu go Muzeum Zamkowemu, co nastąpiło 12 lipca 2013 roku. Dziś w Stajniach Książęcych mieszczą się wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.

Noc Muzeów 2017 - Stajnie Książęce - 20.05.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kawiarnia Daisy" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.