Pszczyna.info

  • 31 października 2019
  • wyświetleń: 7327

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest jednym z najcenniejszych muzeów-rezydencji w kraju. Wspaniałe, bogato wyposażone wnętrza, pozwalają odwiedzającym zapoznać się z klimatem rezydencji magnackiej. Z kolei organizowane wydarzenia, takie jak Noc Muzeów czy liczne koncerty w Sali Lustrzanej, dają możliwość odkrycia na nowo pomieszczeń zamieszkiwanych niegdyś przez ród książęcy.

muzeum zamkowe, pałac,pszczyna,zamek, jesień
Muzeum Zamkowe w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Budynek pochodzący z XIV wieku był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia przebudowa w stylu neobarokowym została przeprowadzona w latach 1870-1876 wg projektu wybitnego francuskiego architekta Aleksandra Hipolita Destailleura.

Obecnie mieści się tu Muzeum Zamkowe, które prezentuje oryginalne historyczne wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Placówka ta za przeprowadzone prace konserwatorskie i restauracyjne otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie Europa Nostra 1995. Na jej przyznanie niebagatelny wpływ miał również fakt, iż w zbiorach Muzeum zachowało się aż 80% historycznego wyposażenia zamku.

Noc Muzeów 2017 - Muzeum Zamkowe w Pszczynie - 20.05.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W chwili obecnej udostępniane są oryginalne wnętrza mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku, apartamenty cesarza Wilhelma II, Gabinet Miniatur, XV-wieczne piwnice gotyckie oraz Zbrojownia, które pozwalają odwiedzającym zapoznać się z klimatem rezydencji magnackiej.

Zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, oprócz powstałych w XIX w. stajni, wchodzą także pochodząca z tego samego okresu wozownia, młyn oraz garaże z początku XX w. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.

Więcej informacji na http://www.zamek-pszczyna.pl oraz http://www.stajnieksiazece.pl.Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kawiarnia Daisy" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.